System edukacyjny

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Czas więc pomyśleć o upominkach dla nauczycieli, którymi podziękujemy im za cały rok pracy. Śledząc instagramowe trendy, znaleźliśmy dla was prosty i efektowny pomysł na drobny prezent dla ulubionych pedagogów.
Szefowa resortu edukacji już teraz zapowiada naprawdę dużą reformę w szkołach, bo jak twierdzi, to co dzieje się w tej kwestii dzisiaj, to tylko kosmetyka. Wiemy na kiedy planowane są duże zmiany w systemie nauczania.
Mnogość ocen stawianych przez nauczycieli sprawia, że dzieci przestają uczyć się dla siebie, robią to dla ocen. Powszechna jest klasowa rywalizacja o to, kto dostanie 5 a kto 6, która zaczyna się już na etapie edukacji wczesnoszkolnej.
Z perspektywy uczniów to oczywiście świetna wiadomość, bo w wielu szkołach podstawowych szykują się kolejne trzy dni wolne od zajęć lekcyjnych. Odpoczynek już niedługo, bo w drugiej połowie maja. Wolne będą wtorek, środa i czwartek.
Kondycja fizyczna dzieci w szkołach podstawowych pozostawia wiele do życzenia. Od marca w placówkach odbywają się obowiązkowe testy sprawnościowe. Ministerstwo Sportu i Turystyki dostrzega problem i chce zaktywizować ruchowo dzieci i młodzież szkolną.
Smartfony w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych to prawdziwa plaga. Wielu pedagogów dostrzega problem, widząc, że uczniowie, zamiast ze sobą rozmawiać, przesyłają sobie wiadomości tekstowe. Niektórzy postanowili coś z tym zrobić.
Uczniowie i rodzice odetchnęli z ulgą, bo koniec obowiązkowych prac domowych oznacza więcej czasu wolnego. Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, komentuje pierwszy tydzień po zmianach. Jak je ocenia?
Zdaniem internautów nauczyciel nie dość, że nisko ocenił pracę ucznia, sam powinien przećwiczyć kolejność wykonywania działań. Poszło o sprawdzian z matematyki. Czy faktycznie uczeń wykonał zadania niezgodnie ze sztuką?
Zapowiadane od ubiegłego roku zmiany w końcu wejdą w życie. Wielu uczniów szkół podstawowych i rodziców odetchnie z ulgą, jednak nie wszyscy.
Zagadka matematyczna na rozruszanie szarych komórek? Proszę bardzo, mamy coś w sam raz. Choć uczniowie podstawówki poradzą sobie z nią w oka mgnieniu, to internauci głowią się nad nią od kilku dni. Wielu wpada bowiem w pułapkę jej pozornej oczywistości. Tymczasem ta matematyczna łamigłówka kryje w sobie pewne zawiłości.
Z księdzem Rafałem Główczyńskim rozmawiamy o tym, jak wyglądają lekcje religii we współczesnej szkole. Czy to prawda, że rodzice życzą sobie, by katechezę przenieść do przykościelnych salek i co robić, gdy frekwencja na zajęciach wciąż spada?
Julek ma dwanaście lat, a już otrzymał indeks zezwalający na studia na każdej uczelni w Polsce. Najmłodszy w historii finalista olimpiady matematycznej jest geniuszem i... samoukiem. Jego talent jest niezwykły.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza