Żywienie dziecka

Intensywny rozwój fizyczny i umysłowy dziecka powinien być wspierany przez odpowiedni sposób odżywiania bogaty w składniki mineralne i witaminy. Dieta dziecka musi być urozmaicona i kolorowa. Już od najmłodszych lat należy wykształcić w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i wspierać jego rozwój ruchowy poprzez zapisanie go na zajęcia sportowe. Wiele korzyści młodemu organizmowi, którego kościec się jeszcze kształtuje, przyniesie pływanie.

Pakowanie dziecku drugiego śniadania do szkoły potrafi być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, kiedy zależy nam, by opakowanie wróciło puste. Okazuje się jednak, że nie wszystko powinno trafiać do śniadaniówki dziecka. Ekspertka dzieli się listą niebezpiecznych produktów, które lepiej oznaczyć jako "zakazane".
Godziny spędzone nad podręcznikiem od polskiego albo tabliczką mnożenia? Wkuwanie na pamięć wierszyków i zasad ortografii? To wszystko może być na nic, jeśli nie zadbasz o całkiem inny obszar życia dziecka. A mowa o diecie. To właśnie dieta ma ogromny wpływ na pracę mózgu i tzw. funkcje poznawcze dziecka. Zobacz, po co powinni sięgać, a czego unikać uczniowie, by poprawić szkolne wyniki.
Ryby to naturalne źródło kwasów Omega-3 i witaminy D, dlatego powinny stanowić ważny element w diecie dziecka. Kupując rybę, należy jednak sprawdzać nie tylko, co to za gatunek, ale i skąd pochodzi. Niektóre ryby mogą być niebezpiecznym źródłem rtęci, a nie składników odżywczych.
Są tanie, łatwo dostępne, a przy tym dzieci zwykle bardzo je lubią. Katarzyna Bosacka pokazuje lepsze alternatywy i tłumaczy, czym różnią się poszczególne bułki miedzy sobą.
Zmuszanie dzieci do jedzenia to częsta i niestety zgubna praktyka. Ekspertka przekonuje, że to słynne zdanie warto zastąpić innym. Jakim?
Wiemy, że mleko mamy wspiera malucha na wiele różnych sposobów. Dopasowuje się do jego aktualnych potrzeb, wpływa na rozwój wielu układów, chroni przed chorobami - to tylko część z zalet karmienia piersią. Naukowcy dopisali do listy kolejne dobroczynne działanie.
Szukasz przepisu na łatwą i szybką przekąskę? Te ciasteczka dla malucha to prawdziwy hit. Zdrowy przysmak dla młodszych, jak i starszych dzieci. Do ich przygotowania potrzebujesz tylko trzech składników.
Pragniemy dla swoich dzieci tego, co najlepsze. Jesteśmy w stanie zrobić dla nich wszystko. Niestety, równie często jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby nasze dziecko jadło. Najlepiej również, aby jadło szybko, dużo i często, jakby ich zdanie, że już nie mogą lub nie chcą w ogóle się nie liczyło.
„Zjedz kawałeczek, spróbuj, chociaż. Za mamusię, za tatusia…”. Przekonywanie dziecka do zjedzenia warzyw to walka, którą rodzice toczą od wieków. Namawianie, proszenie, a niekiedy przemycanie warzyw w zupach krem lub pod ziemniakiem, nie zawsze jest skuteczne. Nowe badania znalazły prostszy sposób, który ponoć działa.
Wspólne pieczenie pierniczków to współcześnie najpowszechniejsza i najbardziej lubiana tradycja świąteczna w domach z małymi dziećmi. Choć domowe pierniczki wydają się zdrową przekąską, to w wielu domach z uwagi na wybór produktów, nie do końca tak jest. Aby to zmienić, warto posłuchać rady pediatry.
Był prosty, słodki i bardzo efektowny po przekrojeniu. Do dziś wielu z nas wspomina go z wielkim rozrzewnieniem. Choć na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo pracochłonny, w wykonaniu jest bardzo prosty. Z tego chociażby powodu warto powrócić do serwowania go w naszych domach.
Słodyczy tego typu jest w sklepach pełno i niemal pewne jest, że przynajmniej jeden taki łakoć trafi do rąk twojego dziecka. Ekspertka od zdrowego żywienia nie ma jednak dobrego zdania o takich słodyczach.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zaleca się, aby dziecko jadło 4-5 posiłków w ciągu dnia. Komponując je, należy sięgać do wszystkich grup produktów i pamiętać o tym, że organizm dziecka potrzebuje do prawidłowego rozwoju tłuszczów oraz węglowodanów prostych. Bardzo ważne jest, aby dziecko dostało codziennie pełnowartościowe i bogate w białko śniadanie. W stałym menu przedszkolaka powinny znaleźć się więc zupy i przetwory mleczne oraz jajka. Jeśli w diecie dziecka jest jasne pieczywo, powinno być ono podawane na zmianę z produktami z pełnego ziarna, ponieważ nie należy przeciążać układu trawiennego. Poleca się dodawanie warzyw i owoców do każdego posiłku. Obiad dla dzieci powinien składać się z chudego mięsa, odpowiedniej ilości warzyw oraz węglowodanów złożonych. Apetyt na słodycze u dziecka można poskromić, serwując mu pyszne i zdrowe musy owocowe oraz domowy budyń. Bardzo ważne jest, aby wykształcić w dziecku zdrowy nawyk picia wody. Dziecko na tym etapie może mieć różne problemy z jedzeniem – równie powszechnym problemem jak otyłość jest brak apetytu u dziecka. Dobrym sposobem na niejadka jest atrakcyjne przyrządzanie posiłków. Nadwaga u dzieci jest niebezpieczna dla ich zdrowia. Dziecko należy odchudzać po konsultacji ze specjalistą. Dobre efekty przynosi zwiększenie aktywności ruchowej dziecka oraz zmiana nawyków żywieniowych.