Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Rozwój ciąży tydzień po tygodniu w naszym kalendarzu ciążowym

Kiedy zaczyna się twój kalendarz ciąży? W dniu, w którym na teście ciążowym zobaczysz dwie kreski. To dopiero początek długiej, ale niezwykłej przygody, której końcem będą narodziny twojego dziecka. W czasie najbliższych 9 miesięcy ciąży tydzień po tygodniu powstawać będzie człowiek - z komórki jajowej niemal niewidocznej gołym okiem, przekształci się w zarodek, embrion, a potem w śliczne maleństwo, z prawidłowo funkcjonującymi narządami i układami.

Nasz kalendarz ciążowy umożliwi ci śledzenie tego niezwykłego procesu, jakim jest rozwój płodu. Przeprowadzimy cię przez kolejne tygodnie ciąży, pokazując, jak rośnie dziecko i jak zmienia się twoje ciało. Dzięki naszemu kalendarzykowi ciążowemu będziesz mogła monitorować zdrowie nienarodzonego dziecka, a także swoje - przypomnimy ci o najważniejszych badaniach i testach, na które powinnaś się zgłosić, wyjaśnimy też, jakie dolegliwości ciążowe mogą ci dokuczać i podpowiemy, jak sobie z nimi radzić.

Obserwuj z nami przebieg ciąży i zmiany, jakie zachodzą w ciąży tydzień po tygodniu i przygotuj się z nami do najważniejszego dnia - dnia porodu. 

Pierwszy trymestr w kalendarzu ciąży. Przebieg ciąży

Według kalendarza ciąży pierwszy trymestr trwa od 1. do 13. tygodnia ciąży. Biorąc pod uwagę, ile tygodni trwa ciąża, specjaliści podzielili ten czas na 3 etapy zwane trymestrami. Pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna pierwszy trymestr, który jest bardzo ważny dla rozwoju płodu. To wtedy kształtują się wszystkie najważniejsze narządy i organy dziecka, dlatego czas ten nazywamy organogenezą. To również czas, gdy najczęściej dochodzi do nieprawidłowości w rozwoju płodu, dlatego pierwsze tygodnie ciąży powinny być czasem, gdy przyszła mama unika ryzyka - niezdrowego jedzenia, używek czy niebezpiecznych zachowań.   

Pierwszy trymestr ciąży mija pod znakiem dolegliwości ciążowych: mdłości, wymiotów, bezsenności, gorszego samopoczucia. Choć te objawy ciąży są uciążliwe, to jednak są dobrym znakiem świadczącym o prawidłowym przebiegu ciąży. Mimo to warto je zgłaszać lekarzowi, aby sprawdził, czy ich nasilenie mieści się w normie. Kalendarz ciąży pozwoli ci śledzić również harmonogram badań ciążowych, których w pierwszych tygodniach ciąży będzie całkiem sporo.

Zdjęcia dziecka, które można zobaczyć w kalendarzu ciąży początkowo pokazywać będą "fasolkę", która tydzień po tygodniu zamieni siew embrion. W 12. tygodniu dziecko przypomina już miniaturę człowieka -  w tym czasie tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne i zaczyna bić serce! Malec potrafi poruszać klatką piersiową i doskonali ruchy chwytne. W tym czasie można również dostrzec jego płeć, jeśli tylko odpowiednio się obróci. Dziecko pod koniec pierwszego trymestru ciąży waży około 14 g, ma 6 cm.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży

Drugi trymestr w kalendarzu ciąży. Przebieg ciąży

Według kalendarza ciąży drugi trymestr trwa od 14. do 26. tygodnia ciąży.

Drugi trymestr ciąży, który rozpoczyna się w trzecim miesiącu ciąży, jest najprzyjemniejszy dla przyszłej mamy – mijają pierwsze dolegliwości, więc poprawia się samopoczucie. W drugim trymestrze ciąży zmniejsza się również ryzyko poronienia. W kolejnych tygodniach ciąży ciężarna może zaobserwować u siebie więcej energii i ochoty na aktywność. Stosunkowo niewielki brzuszek pozwala na ćwiczenia fizyczne, które poprawia kondycję, tak potrzebną w czasie porodu i nie przeszkadza jeszcze w spaniu czy we współżyciu z partnerem.   

W poszczególnych tygodniach drugiego trymestru wewnątrz macicy wiele się dzieje. Płód rośnie i jest na tyle duży, że dosięga raczkami i nogami do jej ścian, dlatego zaczynasz odczuwać pierwsze ruchy dziecka. W tym czasie rozwijają się też jego zmysły dziecka: ono słyszy, czuje smak, reaguje na światło. Malec ma już struny głosowe, potrafi otwierać oczy i ma zawiązki zębów stałych. Jego narządy wewnętrzne cały czas rosną, choć większość z nich nie jest jeszcze dojrzała. Pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko może ważyć już nawet kilogram i mierzy prawie 40 cm.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o drugim trymestrze ciąży

Trzeci trymestr w kalendarzu ciąży. Przebieg ciąży

Według kalendarza ciąży trzeci trymestr trwa od 27. do 42. tygodnia ciąży.

Pierwsze miesiące były trudne, ale ostatnie tygodnie ciąży też nie należą do najłatwiejszych. W trzecim trymestrze mogą pojawić się nowe dolegliwości: bóle pleców, skurcze łydek, mogą pojawić się żylaki i spuchnięte nogi. Brzuch przyszłej mamy jest duży, co utrudnia jej poruszanie się, aktywność fizyczną i komfortowy sen.

Trzeci trymestr ciąży to czas intensywnego rozwoju mózgu dziecka, coraz bardziej zaczyna też ono przypominać noworodka: zaokrąglają się jego policzki, stają się bardziej pulchne. Malec jest już prawie gotowy do porodu, ale niektóre narządy, np. płuca, ma jeszcze niedojrzałe. Przy pomocy naszego kalendarza ciąży możesz śledzić jego wyglad i obserwować zmiany, które zachodzą w jego rozwoju.

W trzecim trymestrze ciąży dziecko znacznie mniej się rusza – samo jest coraz większe, więc miejsca do fikania koziołków ma znacznie mniej. Niech cię to nie martwi - na kilka tygodni przed terminem porodu, maluszek powinien przyjąć pozycje główka w dół, w której najłatwiej będzie mu się urodzić. Pod koniec trzeciego trymestru ciąży dziecko waży od 2,5 kg do 3,6 kg.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o trzecim trymestrze ciąży >>

Oblicz termin porodu za pomocą kalkulatora ciąży

Trzeci trymestr kończy się upragnionym porodem, ale to, kiedy on nastąpi, trudno przewidzieć. Bardzo pomocne są wyliczenia lekarza, robione na podstawie ostatniej miesiączki i orientacyjnego czasu trwania ciąży, ale przede wszystkim pomiary płodu aparatem USG, które pozwalają zweryfikować rzeczywisty wiek ciąży. 

Dzięki naszemu kalkulatorowi ciąży łatwo obliczysz przybliżony termin porodu, ale pamiętaj, że tylko ok. 5 proc. dzieci rodzi się dokładnie w przewidywanym terminie porodu. Narodziny może nastąpić nawet dwa-trzy tygodnie przed lub po wyznaczonej dacie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza