Oliwka dla niemowląt - W jakich sytuacjach używać oliwki dla niemowląt?

2021-08-18 16:01

Są sytuacje, w których oliwka dla niemowląt bywa niezastąpiona, dobrze więc, jeśli w domu jest choć jedno jej opakowanie. Kiedy się przyda oliwka dla niemowląt i jaką wybrać? Oto najpopularniejszy kosmetyk do pielęgnacji noworodka.

Oliwka dla niemowląt
Autor: thinkstockphotos.com Ilością zastosowań oliwka dla niemowląt zdecydowanie bije na głowę resztę kosmetyków.

Oliwka dla niemowląt - nazwa tego kosmetyku dla dzieci jest nieco przewrotna, ponieważ oliwka dla niemowląt nie ma w składzie oliwy z oliwek. Czym jest oliwka i dlaczego jest tak popularnym kosmetykiem dla najmłodszych? Zobacz zalety oliwki i sprawdź, w jakich sytuacjach można jej używać.

Spis treści

  1. Czym jest oliwka dla niemowląt?
  2. Kiedy powinno się stosować oliwkę dla niemowląt? 
  3. Rodzaje oliwki dla dzieci: półpłynna lub w żelu
  4. Do czego przyda się oliwka dla niemowląt?

Czym jest oliwka dla niemowląt?

Oliwka dla niemowląt to preparat do pielęgnacji noworodków, niemowląt i małych dzieci. Podstawą jej receptury są oleje – w zależności od produktu może to być olej mineralny (płynna parafina), albo oleje naturalne, głównie z jojoby, migdałowy lub słonecznikowy.

Prócz nich oliwka dla niemowląt zawiera różne dodatkowe składniki, na przykład wyciąg z nagietka lekarskiego (ma działanie nawilżające), aloes (zabija bakterie i również nawilża) czy rumianek, który łagodzi zaczerwienienia.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Prawidłowa pielęgnacja niemowlaka

Oliwki dla dzieci nie zawierają natomiast barwników, konserwantów, większość oliwek nie ma również w składzie substancji zapachowych (a jeśli już są, to z reguły hipoalergiczne). Ten skład sprawia, że oliwka dla niemowląt znakomicie sprawdza się podczas pielęgnacji delikatnej, suchej skóry dziecka.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że niemowlę może mieć skłonność do alergii (bo ty albo partner jesteście na coś uczuleni), na początek wybierz oliwkę bez zapachu, by zminimalizować ewentualne ryzyko podrażnień. 

Czytaj także: Pielęgnacja noworodka. 25 pytań o pielęgnację dziecka, które zadaje każda mama

Oto kosmetyki dla noworodka, które będą potrzebne:

Kiedy powinno się stosować oliwkę dla niemowląt? 

Podstawowym zadaniem oliwki dla niemowląt jest natłuszczanie skóry przez pierwszy miesiąc życia dziecka, kiedy jest ona prawie zupełnie pozbawiona bariery ochronnej. Skóra noworodków z natury jest sucha, czasem nawet się łuszczy. Oliwka znakomicie ją natłuszcza i zapobiega dalszemu przesuszaniu. 

Później oliwkę należy odstawić, gdyż u starszego dziecka może zatykać pory skóry (chyba że dziecko nadal ma problemy z nadmiernym przesuszeniem skóry).

U starszych dzieci, ten kosmetyk może być stosowany miejscowo i przez jakiś czas, np. do usuwania ciemieniuchy, można też usuwać za jego pomocą zabrudzenia, wywołane np. przez nadmiar zasypki. Oliwka dla dzieci jest też niezbędna podczas masażu niemowlęcia.

Czytaj również: Kosmetyki naturalne dla dzieci: ekologiczna pielęgnacja niemowlęcia

Masaż Shantala - jak wykonać masaż niemowlaka?

Rodzaje oliwki dla dzieci: półpłynna lub w żelu

Większość oliwek dla dzieci jest półpłynna, ale są też takie, które mają konsystencję żelu. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze dla osób, które nie mają wprawy w nakładaniu oliwki, bo w tej formie oliwka jest gęściejsza i łatwiej nad nią zapanować.

Weź też pod uwagę przeznaczenie. W sklepach są oliwki zwykłe i takie, które można wykorzystać np. do wyciszenia malca przed snem. Taka „uspokajająca” oliwka dla niemowląt będzie odpowiednia wtedy, gdy malec ma kłopoty z zasypianiem.

Do czego przyda się oliwka dla niemowląt?

Wykorzystaj pełnię możliwości oliwki dla dzieci, stosując ją w codziennej pielęgnacji niemowlaka i w sytuacjach szczególnych. Oliwka przydaje się w wielu sytuacjach.

  • Podczas kąpieli, jako środek zmiękczający wodę i natłuszczający skórę. Do wanienki trzeba wlać nie więcej niż pół nakrętki oliwki – najlepiej to zrobić podczas nalewania wody, by oliwka nie zebrała się w jednym miejscu. Warto wiedzieć, że i wanna, i dziecko w takiej kąpieli robią się bardzo śliskie, dlatego spód wanny trzeba wyłożyć specjalną gumową matą (może ją zastąpić złożony ręcznik albo pielucha z tetry) i trzymać malca tak, by się nie wyślizgnął.
  • Po kąpieli do natłuszczania skóry. Oliwkę można stosować na suchą skórę, jednak najlepszy efekt daje nałożenie jej na mokre ciało malucha tuż po wyjęciu z wody – wtedy zatrzyma w skórze kilka razy więcej wilgoci. Niewielką ilość oliwki (wystarczy 5–6 kropel, a jeśli oliwka jest w żelu – porcja wielkości orzecha laskowego) nałóż na dłonie, rozetrzyj, potem lekko wmasuj w skórę dziecka, a na koniec osusz malca ręcznikiem. Po takim zabiegu nie posypuj już skóry dziecka zasypką (w zetknięciu z oliwką puder zmienia się w tłuste, trudne do usunięcia grudki).
  • Na ciemieniuchę. Oliwka zmiękcza łuski, dzięki czemu łatwiej je usunąć. Jej niewielką ilość należy wsmarować w miejsca pokryte ciemieniuchą na kwadrans przed kąpielą, po tym czasie wyczesać z niej te łuski, które odwarstwiły się pod wpływem oliwki, a na koniec umyć maluchowi główkę delikatnym szamponem.
  • Do mycia „na sucho”. W ten sposób łatwiej usunąć resztki zasypki albo tłustego tłustego kremu przeciw odparzeniom, które zgromadziły się w fałdach skóry. Kilka kropel oliwki trzeba nałożyć na wacik, a potem przecierać nim skórę na udach i wokół pupy malca. Na koniec można (choć nie trzeba) przetrzeć skórę wacikiem zmoczonym w ciepłej wodzie.
  • Do masażu – np. gdy maluch ma kolkę lub chcesz go uspokoić. Oliwka zmniejsza tarcie – posmarowane nią dłonie płynnie przesuwają się po skórze, więc masaż nie wywołuje u dziecka dyskomfortu.
Zdaniem eksperta
Małgorzata Gołkowska
dr Małgorzata Gołkowska, pediatra neonatolog, Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Czy oliwkę można stosować do pielęgnacji skóry wcześniaka?

Tak, choć nie w każdym przypadku – kosmetyk ten jest przeciwwskazany, jeśli wcześniak ma infekcję skóry, wysypkę bądź skaleczenie. Trzeba jednak pamiętać, że dla dzieci urodzonych przed terminem nadają się tylko kosmetyki hipoalergiczne.

Dlatego kupując oliwkę dla takiego malucha, trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy produkt ma atest bądź pozytywną opinię instytucji uprawnionych do oceny i certyfikacji kosmetyków dla niemowląt.

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie

Czytaj również: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji skóry z AZS

Jak rozpoznać typ skóry niemowlaka?

Jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza