Kremy dla niemowląt: czym pielęgnować skórę niemowlaka?

2014-12-05 16:06

Codzienna porcja kremu dla niemowląt to najlepszy sposób na to, by skóra niemowlaka zawsze była w doskonałej kondycji. Jakie kosmetyki nawilżające dla niemowląt wybrać? Co robić, by skóra dziecka była dobrze nawilżona?

Spis treści

  1. Kremy dla niemowląt: skóra niemowlaka sucha, bo niedojrzała
  2. >> Czytaj także: KOSMETYKI DLA DZIECKA. 5 kosmetyków, które musisz mieć >>
  3. Kremy dla niemowląt: nawilżanie skóry
  4. >> Czytaj także: Oliwka dla dzieci: do czego możesz stosować oliwkę? >>
  5. Kremy dla niemowląt: domowe sposoby w codziennej pielęgnacji skóry niemowlaka
  6. Kremy dla niemowląt: kosmetyki dla niemowląt nawilżające
  7. >> Czytaj także: Krem dla dzieci na wiatr i mróz >>

Choć skóra niemowlaka budową bardzo różni się od skóry dorosłego człowieka, pewne rzeczy są takie same. To korzyści, jakie daje jej odpowiedni poziom nawilżenia. Dzięki niemu skóra niemowlaka nie tylko ładnie wygląda i jest zdrowa, ale też właściwie spełnia swoje podstawowe zadanie, jakim jest ochrona przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami. Choćby dlatego lepiej nie dopuścić do jej przesuszenia. Jakie kosmetyki dla niemowlaka wybrać do nawilżania skóry? Oceniamy kremy i balsamy dla niemowląt.

Kremy dla niemowląt: skóra niemowlaka sucha, bo niedojrzała

Pielęgnacja skóry niemowlęcia nie jest prostym zadaniem, gdyż skóra niemowlęcia ma naturalne skłonności do wysuszania się, a jest to związane z jej niedojrzałością. Komórki, które w skórze starszego dziecka ściśle do siebie przylegają, u noworodka i niemowlęcia są luźno ułożone. Z tego powodu skóra niemowlaka łatwo traci wilgoć, staje się szorstka, mogą się na niej pojawiać podrażnienia. Skłonności do nadmiernego przesuszania się ma skóra każdego malucha, nawet wtedy, gdy dziecko nie jest alergikiem. Dlatego warto dodatkowo ją nawilżać. Jest to szczególnie ważne w okresie, gdy grzeją już kaloryfery, a niemowlę ubierane jest ciepło. Za sprawą suchego powietrza w pomieszczeniach wilgoć ze skóry dziecka ucieka szybciej. Swój wkład w to zjawisko mają również tkaniny, które, ocierając się o ciało niemowlaka, mechanicznie uszkadzają cienką warstwę lipidową naskórka. 

>> Czytaj także: KOSMETYKI DLA DZIECKA. 5 kosmetyków, które musisz mieć >>

Kremy dla niemowląt: nawilżanie skóry

By nie dopuścić do nadmiernego wysuszania skóry, warto smarować ją odpowiednim kosmetykiem dla niemowląt. Preparaty nawilżające dla niemowląt, w odróżnieniu od tych, które mają za zadanie natłuszczenie skóry, mają lekką konsystencję, występują zazwyczaj pod postacią kremu, mleczka, emulsji albo balsamu. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz krem dla niemowląt czy balsam, gdyż ich działanie nawilżające, a więc i skuteczność jest porównywalna. Najważniejsze, by był to kosmetyk przeznaczony dla niemowląt, i byś stosowała go regularnie. Skórę niemowlaka najlepiej jest nawilżać po wieczornej kąpieli. Niewielką ilość kremu dla niemowląt nabierz w zagłębienie dłoni, lekko ogrzej (rozmasowując go w dłoniach), a następnie delikatnie, bez pocierania, wklep w skórę. To powinno wystarczyć, by utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji. Jeśli jednak zauważysz, że naskórek niemowlaka zaczął się przesuszać, ale problem nie jest jeszcze duży (skóra jest bardziej sucha, ale jeszcze nie jest szorstka ani nie łuszczy się), zwykły kosmetyk nawilżający dla niemowląt warto zmienić na emolient, który działa nieco inaczej. Składniki emolientów (np. masło shea czy oleje roślinne) mają zdolność wbudowywania się w naskórek i odtwarzania jego warstwy lipidowej, co zapobiega nadmiernemu przesuszaniu skóry. Wśród preparatów o takim działaniu znajdziemy zarówno kremy i emulsje, jak i oliwki czy olejki do kąpieli dla niemowląt. 

>> Czytaj także: Oliwka dla dzieci: do czego możesz stosować oliwkę? >>

miesięcznik "M jak mama"

Kremy dla niemowląt: domowe sposoby w codziennej pielęgnacji skóry niemowlaka

Jeśli skóra niemowlaka zaczęła się przesuszać, do jej nawilżania możesz wykorzystać produkty spożywcze. Do tego celu nadaje się oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron. Niewielką ilość (wystarczy porcja wielkości zakrętki, a więc 5–10 ml) można dolać do wody w wanience tuż przed kąpielą niemowlęcia (trzeba szczególnie uważać na dziecko, bo i wanienka, i skóra malca zrobią się śliskie). Można nimi również smarować skórę niemowlaka bezpośrednio po kąpieli.

Kąpiel niemowlaka: siemienie lniane. Właściwości nawilżające ma kąpiel z dodatkiem siemienia lnianego. Jedną czwartą szklanki siemienia lnianego zalej litrem wody. Doprowadź do wrzenia, a potem na wolnym ogniu gotuj przez kwadrans. Po wystudzeniu wyrzuć ziarna. Galaretkę, która powstała podczas gotowania, wlej do wanienki z ciepłą wodą podczas kąpieli niemowlaka.

Uwaga: nie kąp niemowlaka w krochmalu. Ma on właściwości regenerujące i odżywcze, jeśli skórze niemowlęcia coś dolega. Może jednak wysuszać skórę zdrowego niemowlęcia. Pamiętaj też, że żadna kąpiel nie powinna trwać dłużej niż dziesięć minut. Ciepła woda rozpulchnia bowiem naskórek, a potem z niego paruje, sprawiając, że skóra się przesusza. 

Kremy dla niemowląt: kosmetyki dla niemowląt nawilżające

Dobry kosmetyk nawilżający do skóry niemowlaka powinien zawierać substancje najskuteczniejsze w nawilżaniu. W sklepach i aptekach jest mnóstwo kosmetyków nawilżających, ale nie kupuj pierwszego lepszego. By kosmetyk spełnił swoje zadanie, bardzo ważny jest jego skład. Dobry preparat nawilżający dla niemowląt powinien zawierać substancje o udowodnionym działaniu nawilżającym. Skład preparatów nawilżających dla niemowląt zazwyczaj oparty jest na prowitaminie B5 (d-pantenolu), która ma zdolność wiązania wody w naskórku, a także na alantoinie, która działa nawilżająco, a przy okazji przyspiesza proces gojenia się naskórka w przypadku podrażnień. Prócz nich w kosmetykach dla niemowląt stosuje się często masło shea czy olej canola, mające zdolność wiązania wody w skórze. Podobne właściwości mają także gliceryna, mocznik, glukoza oraz aminokwasy. Do nawilżania ciała niemowlęcia nadają się również ekologiczne olejki, np. arganowy czy ze słodkich migdałów. 

>> Czytaj także: Krem dla dzieci na wiatr i mróz >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza